Odbiór techniczny mieszkań

Zakup mieszkania to prawdopodobnie jedna z najpoważniejszych inwestycji finansowych jaka czeka (lub jaką już zrealizowało) większość naszego społeczeństwa. Z racji na coraz większą ilość budowanych lokali mieszkalnych i użytkowych problem ich odbioru dotyczy znacznej liczby klientów.

No właśnie, tylko jak taki odbiór ma wyglądać?

Często kupując samochód za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych poświęcamy więcej czasu i pieniędzy na jego odbiór, niż odbierając lokal za kilkaset tysięcy złotych.
Sam „pierwszy rzut oka” to nie wszystko i zdecydowanie za mało, aby potwierdzić stan techniczny wybudowanego lokalu.
 Podczas odbioru właściciel prawdopodobnie pierwszy raz widzi swój lokal i w obecności przedstawiciela dewelopera lub wykonawcy stwierdza, czy jest zgodny z tym na co umówiły się strony. Wynikiem takiej wizji lokalnej jest protokół odbioru technicznego, na który możemy wpisać wszelkie usterki i odchylenia od norm czy umowy deweloperskiej. Brak rzetelnego odbioru może spowodować późniejsze problemy w wykończeniu wnętrz (np. ułożenie podłogi bądź płytek ściennych na niepoprawnie wykonanym podkładzie, wykonanie zabudowy meblowej na ścianach odchylonych ponad normę od płaszczyzny itp.) Problemów które mogą się pojawić jest wiele, często deweloper kolokwialnie mówiąc wciska nam kit, korzystając z niewiedzy nabywcy. To ostatecznie wpędza świeżo upieczonego właściciela w poważne koszty i inne uciążliwości związane z usterkami.


Znajomość norm, warunków technicznych oraz innych aktów prawnych, jak również doświadczenie w pracy z deweloperami i wykonawcami daje możliwość zweryfikowania stanu technicznego lokalu. Wypunktowanie ewentualnych usterek jest punktem wyjścia do rozmowy z deweloperem o ich naprawie, bądź do żądania obniżenia ceny za lokal lub wykonania prac dodatkowych w zamian za dopuszczenie usterki.
Dlatego proponujemy skorzystać z usługi doświadczonego inżyniera budownictwa, z którym współpracuje na stałe Nasze Biuro. Koszt takiej usługi to minimum 400zł w zależności od wielkości lokalu, który ma zostać prawidłowo odebrany od Wykonawcy.